Behandling af stress
Erfaren & professionel stressbehandling
Behandling af stress kræver en psykolog med erfaring.
Det er altid individuelt, hvordan den enkelte bedst og hurtigst hjælpes videre.
Og før end nogen stressbehandling kan fungere godt – skal du have tillid til din stressbehandler.

Valg af stressbehandler
Jeg anbefaler altid, at du vælger en psykolog – fremfor en coach eller en terapeut.
Der er stor forskel på psykologer fremfor coaches og terapeuter.
Kort fortalt, har psykologer en længeregående uddannelse, er uddannede til at forholder sig til videnskab og fakta samt er kvalificeret til at “se det store billede”.
Psykologer er også forpligtede juridisk set til at overholde tavshedspligten. Når du vælger en psykolog, kan du være sikker på, at tavshedspligten bliver overholdt – at dét I taler om, ikke kommer videre…
Gennem mit virke som autoriseret psykolog, har jeg arbejdet med mange forskellige personer med stress-tilstande. Stress kan jo ramme os allesammen.
Og vi VIL allesammen opleve symptomer på stress, hvis vi ikke lærer at passe ordentligt på os selv.
Tro mig – jeg har selv været der 🙂
Flere vælger, at booke en session, for at mærke om kemien er god. Det er en rigtig god ide, som jeg støtter fuldt ud.
Er du nysgerrig på, om jeg er din stressbehandler, så er du velkommen til at skrive til mig:
kontakt@psykologenpaalandet.dk eller sende gerne sms 3074 4992
Stress som en normal reaktion
Hvis ikke vi mærker, at noget er galt – at noget er i ubalance – så bliver jeg først bekymret…
Vi skal jo mærke ubehag, når vores krop og nervesystem prøver at fortælle os, at noget ikke er i orden.
At opleve stress kan siges, at være en helt normal reaktion på unormale forhold.
Det er lidt ligesom at ligge din hånd på en brandvarm kogeplade – det SKAL jo gøre ondt!!
Hensigten med smerten er, at du flytter din hånd, og stopper med at forårsage vævsskade på din hud.
Så lyt til dig selv.
Stop med at gøre dig selv ondt.
Behandling af stressramte under åben himmel
Det giver så utrolig god mening, at behandle stressramte i naturlige omgivelser.
Naturens indtryk gavner os på forskellig vis.
Langt de fleste kan spontant mærke, hvordan man trækker vejret dybere, sænker skuldrene og kommer lidt mere i balance, når vi er ude i naturen.
Dette er der intet mærkeligt i. Mange undersøgelser peger på sammenhænge mellem sundhed og udeliv.
Det er sundt for os mennesker, at være ude i naturen.


Derfor har jeg valgt, at lave terapi udenfor i den friske luft.
Jeg har skrevet mere omkring – herunder om de ekstra fordele der generelt kan være ved at lave ude-terapi.
Stressforløbets faser
Jeg vælger at dele stressforløbet op i to generelle faser; den akutte og genopbygning.
Akutte fase
Når jeg møder folk med stress, er de fleste i hvad man kan kalde den akutte fase.
Den akutte stress fase er præget af massive symptomer på stress.
Mange kan have svært ved helt selv at indse hvad de befinder sig i – “kan ikke se skoven for bare træer”-agtig. Mens andre omkring den stressramte sagtens kan se, at det ikke kan fortsætte på den måde.
Det kan forklares med, at vores nervesystem er i en højspændings-tilstand, hvor vi hele tiden befinder os i kamp-mode – og har svært ved at have blik for andet end dette.
Vi er så pressede (og har været det længe), at vi ikke kan kommer noget andet gear – vi er fastlåste i det højspændte.
Men det er ikke sundt, at have det på denne måde.
Så noget må gøres!
Læs mere om : Den akutte stressbehandling



Genopbygnings fasen
Efter den akutte fase i et stressforløb, hvor du blandt andet er begyndt at få dit nervesystem bedre i balance – kommer vi ind i genopbygningsfasen.
Der findes helt sikkert bedre ord for det – men meningen er, at du efter at have restitueret – kan begynde langsomt at blive mere dig selv igen.
Men det er ikke alt.

Hensigten med et behandlingsforløb er også, at lærer noget nyt om sig selv – og få denne nye erkendelse/viden med sig fremadrettet.
At blive klogere på dig selv.
Lære om dig som menneske og hvad der er særlig meningsfyldt for dig.
Dette er vores fælles fokus.
Find endnu mere om stress:
Psykiatrifonden har en masse mere info om stress – herunder hvordan du bedst hjælper din kollega efter en stres periode.
